श्री नाथ जी गुरु जी को आदेश

ראיון עם גורוג’י שרי וילסנאטח

החורף התקיים ביקורו של גורוג’י שרי וילסנאטח ברוסיה, גרמניה ןלטביה. לראשונה מאז קיומה של המסורת של ביקר גורו חשוב כל כך בנאטחה סמפרדאיה בארצות המערב. יוגי וילסנאטח קיים את צ’ירה דיקשה (החניכה העיקרית בנאטחה סמפרדאיה) עבור ארבעה תלמידים רוסיים. כמובן שצוות המגזין שלנו לא פספס את ההזדמנות לשאול את הגורו מספר שאלות אקטואליות לגבי מסורת הנאטחים.

גורוג’י האם תוכל בקיצור לספר מי הם ממשיכי הנאטחה-סמפרדאיה?


אלו הם אנשים שעברו את החניכה למסורת. סך הכול ישנם חמש חניכות. הראשונה – זאת צ’וטי-דיקשה שבה גורו גוזר את שערותיו של החניך ובכך מחדש את האנרגיה שלו ומעביר לו חוט מקודש ומשרוקית. נאטחים משתמשים בו בעת תפילה יומית למורים – הנאטחים הגדולים של המסורת והאלים.החניכה השנייה קשורה לחיתוך של מרכזה של קונכיית האוזן שבה נמצאות נקודות חשובות שנחוצות לשליטה על האנרגיה המינית. לאחר מכן הגורו מכניס לפתחים את הקונדלות שמסמלות את הנאמנות לגורקשנאטח וגם זרימת השמש והירח («חה» ו»טחה»). החניכה השלישית נקראת אופדשי או שנחדחאל. את החניכה מעבירים כדי שיוגין יוכל ליסגוד את שקטי או «האלה» שעוזרת ליוגינים להשתחרר מהיתפסות בסנסרה (גשמי). הגורו מעביר מנטרה של האלה(בלסונדארי) ותוך כדי התלמיד לוקח קונכיה ומבצע ממסך על הדמות שמסמלת יוגין שנטש כבר את העולם הזה. על ידי כך אנחנו עוזרים ליוגינים שלא הצליחו בעודם בחיים להשתחרר מהתקשרויות וגם עוזרים לעצמנו להשתחרר.בפרקטיקה הזאת יש הרבה דקויות שלא ניתן לספר עליהן בקצרה. עוד שתי חניכות מעבירים לאלו שמתכוונים לתרגל טפסיה ויחד איתה גם פרישות. אלו הן בבחוט ולנגוט-דיקשה. שתי הדיקשות הראשונות נחשבות לעיקריות במסורת. שלושת האחרות מקבלים לא כולם אלא רק אלו שזקוקים להן לפרקטיקה.במידה ויוגין מנהל חיי משפחה — מספיק לו לקבל רק מנטרה, אפשר גם אופדשי-דיקשה ויתר החניכות מיועדות בעיקר לנזירים ונזירות. אומנם הרבה תלוי במקום בו מתגוררים היוגינים: למשל בנפל ופקיסטן, חלקית גם בהודו – נאטחים מקבלים את כל החניכות למרות שהם גריחסטחי. אבל את היוגינים האלו לא מקובלים בטקסים מסוימים. כאלו כמו פטרה-דבטה שמתקיימת בקומבהמלה למרות שגם הם נחשבים לדיקשיטה. באירועים כאלו נזירים ולא נזירים בדרך כלל לא מתערבבים.

מדוע אופדשי-דיקשה ומנטרה-דיקשה בדרך כלל מועברים לנאטחים בעלי משפחה?

כיוון שדיקשות אלו קשורות בקאוליסטיות שמייסדו בקלי-יוגה היה מטסינדרנאטח. בזמנו הוא בטעות שמע את ידע היוגה שהועבר בדו שיח בין שיבה ופרבטי וקיבל אופדשה שנועדה לפרבטי. פרבטי זעמה על כך וכדי לנטרל את ההשלכות השליליות של מעשיו ולרצות אותה מטסינדרנאטח לקח על עצמו התחיבות לסגוד לאלה בטקס קאוליסטי. בעיקר טנטריסטים –קאוליסטים הם בעלי משפחה ויכולים לעבוד כל דת ובסתר להיות טנטריסטים.עבור הנאטחים הדיקשה הזאת היא מעין חוליה המקשרת בין סנסרה ליוגה. שניהם – גורקשנאטח ומטסינדרנאטח היו טנטריסטים ידועים וגם יוגינים גדולים. אבל מטסינדרנאטח היה דומיננטי בדמות הטנטריסט וגורשקשנאטח היה דומיננטי בדמות היוגין המתבודד(ויירגה). יוגה היא כמו הריק הנצחי שחודר דרך השפע של כל המוחשי,דרך כל מערכות החיים, דרך כל הדתות – זאת אומרת שהיא הבסיס לכולן. לכן אין דבר הנעלה יותר מיוגה.

.

יוגה ודת. מדוע יוגה נעלה יותר מדת?

יוגה לא נעלה יותר מדת. היא פשוט התוכן המיסטי של הדת. כל דת רואה את העולם מנקודת מבט משלה: כיצד בנוי העולם, מהו טיבעו של האלוהים, כיצד בנוי היקום והאדם והיכן שיש שוני – קיימת המחלוקת.יוגה – זהו היבטה של כל דת שאין בו מחלוקת.את הדת ניתן לראות כחלקה האזוטרי של יוגה ויוגה – כחלקה האזוטרי של הדת.

גורוג’י, לא פעם דיברת על כך שכל הצורות של הדהרמה(דת) לא רק קשורות במסורת הנאטחית אלא למעשה נובעות ממנה. אבל כיצד יכלו לצאת ממנה אם , לפי ג. בריגס וסופרים מערביים רבים אחרים, גורקשנאטח חי במאה העשירי עד ה12?

אנחנו הנאטחים בהודו לא חושבים שגורקשנאטח חי במאה ה12, זאת טעות מאוד גדולה. הוא לא מוגבל בזמן ובמרחב, הוא הופיע בכל התקופות ובכל אחת מהן לימד יוגה במקום מוגדר. לכבוד זה אנשים קראו למספר הרים בשמו – גורקחפור. מסורת הנאטחים מקורה בשיבה אדינאטח , כאמור הבן אדם הראשון – זה שבתורה נקרא – אדם. ליתר דיוק מסורת הנאטחים – מקורה בריק הראשוני- כמו כל היקום, כל היצורים החיים וכל הדתות. לעיתים אנחנו יכולים אפילו לא לתת הגדרות לריק הזה כיוון שמישהו  רוצה לראות ראשוניות בשפע(שקטי) או משהו אחר —  למקור הטרנסצנדנטלי הזה אנו קוראים – אלקח נירנדג’אן.בתרגום המדויק זה ישמע כך —  «מה שמעבר לתפיסת השכל והרגשות; מה שאינו מוכתם בכלום».

.
.

האם זה אומר שנאטחיזם במידה מסוימת מעל הדת – אם רואים את הדת כמשהו מוגבל?

במידה מסוימת – כן, אבל לא לגמרי. רובנו דתיים, יתרה מכך, אנו יכולים לעסוק ביוגה בתוך כל דת. אבל נניח שאם למישהו מתאימה היוגה מסיבות כאלו ואחרות כפילוסופיה מאוד גלובלית ויעילה, ונכון לעכשיו אין הוא בחר בדת כלשהי להשתייך אליה – אין זה אומר שהוא לא יכול לתרגל יוגה. ולא ידוע מי למעשה יותר טהור ומפותח מבחינה רוחנית  — בן אדם דתי רשמית או אטאיסט. דבר אחד אני יודע בוודאות: אטאיסטים מושבעים ואנשים מאוד דתיים הם לא רבים במיוחד; בכדי להיות כאלו צריך יותר מדי סיבות לכך. בעיקר דת קשורה לפוליטיקה, עסקים, שלטון ועוד דברים רבים אחרים, אבל במובן הרחב מה שכל הדתות קוראות «אלוהים» נמצא מעל כל זה

גורוג’י, האם אפשר להביא כמה דוגמאות לגבי פרקטיקת היוגה של הנאטחים במסגרת סביבה אטנית כלשהי והדת שקשורה בה?

בואו ונראה כדוגמא את רוסיה.למרות שאפשר להביא גם דוגמאות אחרות. נאטחים החיים במדינות הקרובות להודו: נפל, בנגלדש, פקיסטן, אפגניסטן וגם בהודו עצמה שייכים להרבה מאוד דתות. החניכים של המסורת שלנו אשר חיים בפקיסטן קוראים תפילות עם שמות של הנביאים המוסלמים – יש לנו מנטרות כאלה. יש לנו תפילות לבודדה והרבה קדושים אחרים. אנחנו אפילו מאמינים שישו הנוצרי היה בהודו ולמד אצל הנאטחים. ב»בהבישיאה-פורנה» נאמר שישו היה תלמידו של צ’טנאטח. אנו מאמינים שבזמנים עברו לא רק מדינות כמו בנגלדש ופקיסטן היו הודו אלא כל הפלנטה היתה בהרטה. נאטחים יכלו להיות בכל מקום, פשוט הרבה זמן עבר מאז.

גורוג’י מהי התרשמותך מרוסיה, מהנאטחים המקומיים, מהחיים של תלמידיך כאן ובכלל מהאנשים?

ההתרשמות היא לא חד משמעית. מצד אחד, האווירה ברוסיה הזכירה לי את האווירה של טיבט, ליד קיילס, שם הייתי לפני מספר שנים. ונדמה לי שאני יודע למה.בהתאם למטפיסיקה ההודית שלנו הצפון קשור לשמיים(סברגה-לוקה), ולכן משכנו של סברגה-לוקה מאוד מתאים לפרקטיקה רוחנית. שלג – אלו הם מים שמימיים אשר מלהתחילה נמצאים בשמיים(אנטריקשה), ואצלכם הוא מונח על הארץ כל החורף כאילו אתם באופן קבוע נמצאים בגנג. זאת הסיבה שאנחנו הנאטחים חיים יותר בצפון הודו כדי להיות קרוב יותר לסברגה-לוקה. כמובן שזה יותר סימליות, בכל נקודה על הפלנטה נמצאים אנשים שונים.

אני לא ציפיתי ברוסיה(כמובן חוץ מיוגי מטסינדרנאטח) לפגוש כל כך הרבה אנשים שיש להם מושג לא רע לגבי מסורת הנאטחים אשר מתרגלים למעשה אותו הדבר שאנחנו מתרגלים בהודו. יוגי מטסינדרנאטח הניח בסיס טוב ועליכם להפיץ את המסורת הלאה, למרות שאני מבין שזה לא פשוט. אבל לפני הטיסה אליכם כל הפטריארכים של הסמפרדאיה שלנו: יוגי אבדיאנאטח, יוגי צ’אנדנאטח, הגורובחאי שלי יוגי פרמודנאטח – בירכו אותי ואת יוגי מטסינדרנאטח.

תודה גורוג’י. ומה השאיר עליך רושם בין האטרקציות של רוסיה?

במוזיאון במוסקבה ראינו ממצאים ארכיאולוגיים שמשתייכים לתקופה קדומה -לפני הרבה מאות שנים. היו שם גם ציורים בודהיסטיים וגם תמונות של קונדלות שעונדים יוגים-נאטחים. מה שראיתי במוזיאון רק חיזק את העובדה שהבודדיזם הטנטרי היה קשור בנאטחיזם. יתרה מכך — שיטות בודדיסטיות רבות דומות לשיטות הנאטחיות. אבל עכשיו כמובן כל זה עבד.

כיצד יתכן הדבר? לא בודדיסטים ולא נוצרים אדוקים לא יסכימו איתך.

אני מבין את זה. לא בודדיסטים של נפל ולא של טיבט לא יסכימו שרבים מהם היו נאטחים לכן עם הזמן הזרמים התפצלו.ובכל זאת הסתכלו על שמותיהם של המורים הבודדיסטים הסידחים הקדומים: קניפה, קרישנצ’ריה(קרישננאטח), וירופה(וירופקשנאטח), גורקפה, חדיפה(דג’לנטחרנאטח), טרנאטח, לואיפה וכן הלאה. הם כולם היו נאטחים, פשוט דרכיהם עם הזמן נפרדו, אבל הפרקטיקות שהם מבצעים לרוב דומות למה שאנחנו עושים. יתרה מכך אנחנו במסורת מאמינים שגם בודדה היה נאטח בגלל שהוא למד אצל דג’איין גורו ואצל גורו ששייך למסורת סאנקחיה ודג’איינים לפני השינויים של מהבירה היו נאטחים. ראו את רשימות השמות של הטירטחנקרים (אלו שהגיעו להארה) שלהם ותיווכחו בעצמכם. נימנאטח ופרשנאטח – אלו הם בניו של מטסינדרנאטח. אנחנו סוגדים לבודדה כאל בודהנאטח, אחד מתוך ה84 היוגינים הגדולים של המסורת שלנו.

תבינו, כל דת מורכבת מזרמים רבים. כך זה בכל מקום, גם בנצרות וגם באיסלם. יש המקבלים משהו וכאלו שלא, אבל באיזה מידה זה  משקף את האמת, ואפילו המקובלת על כולם בתקופת זמן מסוימת – עדיין נשאר בגדר שאלה. אנשים המתעמקים בלימוד הזרמים הללו יכולים לדעת עליהם הרבה יותר מהציבור הרחב של המאמינים של דת כזו או אחרת. אבל אנחנו לא צריכים להיות פנאטים ולראות הכול מנקודת מבט של הדת או של הנתונים המדעיים. למשל ראיית בודדה עצמו משתנה אפילו במסגרת של אותה הדת: בטחרבד הוא מופיע בצורה אחת ובמחיאנה וודג’ריאנה – בצורה אחרת.אני חושב שכך מתנהלים העניינים לגבי מקימי כל הדתות על כדור הארץ.

על יש לשים לב לכל מי שעוסק ביוגה במערב?

הם צריכים לשים לב למטרותיה העיקריות של יוגה ולא לשקוע במטרות משניות. לראות את יוגה כמערכת של השקפות עולם המשחררות מבורות וסבל הקשור בה. צריך לראות את  יוגה לא רק כהתעמלות אלא כפילוסופיה עמוקה. להתייחס בכבוד למורה אם רוצים באמת ללמוד משהו ולדעת להתגבר על האגו כיוון שיוגה מיועדת לשחרור מן האגו ולא לסגידה לאגו. אני מבין שזה מאוד קשה אבל חשוב שהרוחני יתגבר על העסקי, על הפחדים החייתיים, האינסטינקטים,  האמביציות  וכדומה. ורק בתנאים האלו זאת תהיה פרקטיקת יוגה האמיתית.

הראיון נעשה על ידי שמבהונאטח.

.
.

Translation on hebrew by Sonia Tzioni, Ella Spector and Yogavidyanath.